0


Strona głównaPoradniki

Poradniki

ROZPLANOWANIE INSTALACJI ODKURZANIA CENTRALNEGO W DOMU.

KIEDY?

Wiadomo - im wcześniej tym lepiej. Można to zrobić na etapie projektowania ale nie będzie tragedii jeśli zrobimy to w ostatniej chwili, nawet równolegle z montażem takiej instalacji.

JAK?

Instalację można planować na rzutach i przekrojach dokumentacji projektowej domu lub z metrówką i kredą/mazakiem spacerując po budynku w stanie surowym.

Gniazda ssące najlepiej umieszczać na korytarzach i przejściach a nie w pomieszczeniach bo unikamy w ten sposób sytuacji gdy na ścianie mamy gniazdo ssące zamontowane w trakcie budowy a żona lub projektant wnętrz w tym miejscu przy urządzaniu pomieszczeń, chce postawić sofę. Oczywiście przy dużych pokojach nie unikniemy gniazd ssących w środku.

Tak czy inaczej należy się zastanowić czy w miejscu gdzie zaplanowaliśmy gniazdo ssące w trakcie meblowania nic się nie znajdzie.

Ważne aby lokalizując gniazda ssące uwzględnić zasięg węża ssącego. Najczęściej oferowana i wybierana przez użytkowników długość węża to 9 metrów. Wraz z rurką teleskopową taki wąż ma około 9,7m. Jednak pamietajmy, że sprzątając czasem musimy ominąć np. jakiś mebel więc potrzebny jest "zapas" węża ssącego. Dlatego lepiej będzie tu przyjąć 8 metrowy odcinek węża.

Poza gniazdami ssącymi warto zaplanować szufelki automatyczne. Są to gniazda przypodłogowe, które przydają się przy zamiataniu podłogi, gdyż "wciągają" zamiecione śmieci, po uruchomieniu takiej szufelki stopą. Całkiem wygodne. Najlepiej jest szufelkę umiejscawiać w meblach i szafach ale można też w ścianie. Najczęściej szufelka automatyczna montowana jest w kuchni i w wiatrołapie gdzie wnosi się piasek z posesji.

Jednostkę centralną, ze względu na hałas, najlepiej zaplanować w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy, garażu itp. Najkorzystniej wypada piwnica, gdzie przy "ściąganiu" śmieci, oprócz siły ssącej odkurzacza centralnego, pomaga grawitacja. Należy też pamiętać aby odkurzacz znalazł się blisko ściany zewnętrznej aby można było wykonać wyrzut powietrza na zewnątrz.
Najlepiej będzie jeśli wyrzut powietrza przez ścianę zewnetrzną zlokalizujemy nisko nad ziemią, gdybyśmy później zdecydowali się na odkurzacz, który może pylić.

 

DOBÓR ODKURZACZA CENTRALNEGO DO NASZEGO DOMU.

JAKI SPOSÓB SEPARACJI NAM ODPOWIADA?

W naszym sklepie, odkurzacze centralne podzieliliśmy na główne kategorie, przede wszystkim ze względu na sposób separacji zanieczyszczeń. Naszym zdaniem tu tkwią główne różnice pomiędzy odkurzaczami oferowanymi przez producentów.

Jeżeli, nie przeszkadza Ci, że odkurzacz centralny będzie pylił z wyrzutu w ścianie zewnętrznej, możesz zdecydować się na model z tzw. pełnym cyklonem (true cyklonic) gdzie nie stosuje się filtrów. Filtracja cykloniczna jest skuteczna w 99% co oznacza, że zdecydowana większość śmieci pozostaje w odkurzaczu a reszta w postaci bardzo drobnego pyłu jest wyrzucana na zewnątrz. W konstrukcji tych odkurzaczy zastosowano jedynie metalową siatkę, służącą wyłapywaniu włosów, którą trzeba co pewien czas wyczyścić.
Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest brak kosztów związanych z wymianą jednorazowych worków czy też filtrów lub oszczędność czasu na dokładne i niezbyt przyjemne czyszczenie filtrów stałych lub wielokrotnego użytku. W tym przypadku, najlepiej będzie jeśli wyrzut na zewnątrz powietrza z odkurzacza, będzie znajdował się nisko nad ziemią i w ustronnym miejscu.
Przykładem takich odkurzaczy będą np.: VACUFLO TC 780 i DRAINVAC DF1R11FL.

Tradycyjnym rozwiązaniem separacji kurzu jest stosowanie worków jednorazowych. Zaletą tego rozwiązania jest ograniczony do minimum kontakt z kurzem, który zebrany w takim worku po prostu wyrzucamy do kosza. Producenci tego typu odkurzaczy centralnych stosują dodatkowe zabezpieczenie silnika w postaci materiałowego filtra wyłapującego najdrobniejsze pyłki. Taki worek można łatwo zdjąć i wyprać a dzięki stosowaniu worków jednorazowych, czynność tę wykonujemy bardzo rzadko.
Przykładowe odkurzacze: DRAINVAC G2 TWIN TURBO, DUOVAC AIR 50.

Częstym rozwiązniem w odkurzaczach centralnych jest stosowanie worka odwróconego. Ten materiałowy filtr po włączeniu odkurzacza, dzięki podciśnieniu, unosi się do góry a po wyłączeniu opada. W ten sposób następuje samoczyszczenie worka z kurzu. Co jakiś czas warto samemu ten filtr dokładnie wyczyścić. Worek odwrócony jest filtrem stałym, dlatego nie ponosimy tu kosztów eksploatacyjnych.
Ten rodzaj separacji stosuje się np. w odkurzaczu: BEAM SC385 LCD PLATINUM.

JAKA MOC ODKURZACZA?

Sugerujemy nie opierać się wyłącznie na mocy silnika. Do porównania mocy odkurzaczy musimy brać pod uwagę przede wszystkim:
- podciśnienie wytwarzane przez odkurzacz,
- przepływ powietrza,
- oraz siłę ssącą podawaną w jednostkach AirWatt.
Dla ułatwienia, producenci/importerzy odkurzaczy centralnych, podają maksymalną ilość punktów ssących i maksymalną długość rurociągu jakie dany model odkurzacza centralnego jest w stanie obsłużyć.
O ile zliczenie gniazd i szufelek automatycznych nie stanowi problemu to podsumowanie długości instalacji już tak. Należy pamiętać aby doliczyć tu również długość węża ssącego, który jest jakby przedłużeniem instalacji. Nie można też pominąć kolanek, które stanowią dodatkowe opory przepływu powietrza przez instalację odkurzania centralnego. Dla uproszczenia można założyć, że każde kolanko, trójnik, mufka itp. przedłuża nam instalację o 1,2m. Jeżeli nie mamy projektu instalacji odkurzania lub nie zliczyliśmy w trakcie montażu sumarycznej długości rurociągów z kolankami to pozostaje nam zrobić to z pamięci i dla bezpieczeństwa dodać 10-20%.
Z naszych doświadczeń w montażach odkurzaczy wynika, że często producenci/importerzy zawyżają możliwości swoich odkurzaczy więc podawane maks. ilości gniazd i maks. długość rurociągu sugerujemy zmniejszyć o połowę aby później być zadowolonym z dokonanego wyboru.